Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów dla dzieci. Jeśli jesteś matką karmiącą piersią, to nie ma potrzeby kupowania preparatu, chyba że zaleci to lekarz lub pediatra. Zawsze lepiej jest spróbować i karmić dziecko piersią tak długo, jak to możliwe, aby otrzymało ono korzyści odżywcze tylko z mleka ludzkiego. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest możliwe karmienie piersią, to na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mleka modyfikowanego. 

Jak sama nazwa wskazuje, mleko modyfikowane jest substytutem mleka matki. Tego typu preparaty dostępne są w wielu rodzajach i mogą być stosowane zarówno przez niemowlęta, jak i dzieci starsze niż rok. 

Dlaczego warto postawić mleko modyfikowane (i wiele innych produktów dostępnych online) ?

Wybór najlepszej formuły dla Twojego dziecka to ważna decyzja. Pediatrzy zalecają, aby dzieci były karmione mlekiem matki przez co najmniej sześć pierwszych miesięcy życia, a karmienie piersią nadal jest złotym standardem w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych dziecka do pierwszego roku życia.

Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, wybór odpowiedniej formuły mleka modyfikowanego jest bardzo ważny. Mleka modyfikowane składają się z mleka krowiego połączonego z olejami roślinnymi, takimi jak olej palmowy i kokosowy, które dostarczają kwasów tłuszczowych niezbędnych do budowania rozwoju mózgu u niemowląt, ponieważ na tym etapie szybko rosną. Receptury zawierają również białka pochodzenia zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego, takie jak serwatka w proszku (produkt uboczny produkcji sera) oraz izolat białka sojowego — ten ostatni jest częstym składnikiem preparatów dla niemowląt, ponieważ jest lekkostrawny w porównaniu z innymi rodzajami źródeł białka, takimi jak kazeina czy białka jaj.

Mleko sojowe jest alternatywą dla mleka krowiego dla niemowląt, które są uczulone na mleko krowie. Wykazano, że preparaty bez laktozy na bazie soi są skuteczne w zapobieganiu objawom nietolerancji laktozy oraz w poprawie przyrostu masy ciała i szybkości wzrostu w porównaniu z innymi preparatami.

Jakie mleko wybrać?

Przed podjęciem decyzji, jakiego rodzaju formuły potrzebuje Twoje dziecko, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może doradzić Ci najlepszy rodzaj formuły dla Twojego dziecka, a także sposób jej przygotowania.